Драго Маневски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драго Маневски
1966 – † 11.11.2001 (35 год.)
Драго Маневски.jpg
Роден во:Марино, Македонија Македонија
Починал во:Требош
Служба во:Македонија Македонија
Чин:Специјалец во Macedonian Police insignia.png МВР
Единици:Лавови.png Лавови
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
Одличја:Медал за храброст

Драго Маневски (Марино, Скопско, 1966Требош, Тетовско, 11 ноември 2001) бил македонски бранител, припадник на единицата „Лавови“ и учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Загинал во заседа на 11 ноември 2001 во заседата Требош.[1]

Инцидентот се случил кога албанските терористи на 11 ноември 2001 година во околу 19 часот, од заседа поставена на двете страни на патот кон селото Требош, отвориле оган врз возила на МВР. Од едниот бункер терористите пукале со автоматски пушки, додека од фортификациското утврдување од спротивната страна стрелале со рачен фрлач за гранати и со „зоља“. Во првото возило од колоната, џип „лада нива“, во кое се наоѓал еден од загинатите полицајци, терористите пукале со автоматско оружје.

Во исто време, од бункерот од другата страна на патот, албанските бандити со по една граната од „зоља“ и од рачен фрлач го погодиле второто возило од колоната, оклопниот транспортер „БТР“. Во транспортерот загинале двајцата полицајци.

Улогата на Драго и останатите убиени во заседата во Требош беше да извршат обезбедување на просторот каде што требаше да почнат активностите за ексхумација на киднапирани и убиен Македонци. Оливер загинува на 23 годишна возраст заедно со Оливер Петрушевски и Бобан Трпков.[2]

Драго беше женет и имал две деца. Во негова чест во родното Марино е подигнат споменик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Загинаа тројца „Лавови“". А1. 11 ноември 2001. конс. 2016-10-06. 
  2. "Тројца загинаа без потреба". Вест. 11 ноември 2001. конс. 2016-10-06.