Миле Гиноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миле Гиноски
05.03.1958 – 23.07.2001
Миле Гиноски.PNG
Прекар:«Гина»
Роден во:Пополжани, Кичево, СР Македонија СР Македонија
Починал во:Караула Рибница
Служба во:Македонија Македонија
Чин:Резервист во АРМ
Единици:Logo of the Army of the Republic of Macedonia.svg АРМ
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
Одличја:Medal za hrabrost mk.png Медал за храброст


Миле Гиноски (Пополжани, Кичево, 5 март 1958Рибница, Маврово и Ростушеф, 23 јули 2001) бил македонски бранител, резервист во АРМ, учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Загинува на 23 јули 2001 година во заседа од единица водена од поранешниот заменик министер за одбрана и дезертер од АРМ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Живот, војната 2001 година и смрт[уреди | уреди извор]

Миле Гиноски, меѓу пријателите познат по прекарот Гина, е роден на 5 март 1958 година во селото Пополжани, Кичевско. Загинува на 23 јули 2001 година во заседа од единица водена од поранешниот заменик министер за одбрана и дезертер од АРМ, Талат Џафери.

На 23 јули 2013, денот кога Миле Гиноски – Гина во кризната 2001 година беше убиен кај селото Рибница дебарско, откриено е спомен обележје во негова чест во близина на родното село Пополжани.[2] Миле Гиноски посмртно е одликуван со медал за храброст од Претседателот на Р. Македонија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Откриено Спомен обележје на бранителот Миле Гиноски“. Нова Македонија. 1 август 2013. Посетено на 2015-04-10.[мртва врска]
  2. „Бранителот од Кичево Миле Гиноски доби спомен обележје“. kicevo.mk. 1 август 2013. Посетено на 2015-04-10.
  3. „Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили на Република Македонија“. MKD.mk. 17 август 2012. Архивирано од изворникот на 2019-03-29. Посетено на 2019-03-29.