Прејди на содржината

Дејан Денковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејан Денковски
1976 – 23.04.2001 (25 г.)

Роден во:Куманово, СР Македонија СР Македонија
Починал во:Алашевце
Служба во:Македонија Македонија
Чин: Армиски резервист
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
Одличја: Медал за храброст


Дејан Денковски (Куманово, 1976Алашевце, Кумановско, 23 април 2001) бил македонски бранител, армиски резервист и учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Загинува на 23 април 2001 година кај кумановското село Алашевце во несреќен случај.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Живот, војната 2001 година и смрт[уреди | уреди извор]

Дејан Денковски е роден во 1976 година во Куманово. Израснува во кумановската населба Карпош. Тој од почетокот на воениот конфликт 2001 година бил армиски резервист.

На секој војнички позив Дејан и неговите родители се гордееја. Беше примерен војник за време на отслужувањето на редовниот кадровски рок. Посакуваше да се активира. Ја сакаше униформата и на тој начин гледаше и шанса да си ја обезбеди егзистенцијата во времето кога кризата притискаше. Својата младост ги минува во армиската униформа која му прилегаше и го правеше среќен. Загинува на 23 април 2001 година кај кумановското село Алашевце во несреќен случај, во одбрана на Македонија.

Погребан е на гробиштата во Куманово. Дејан Денковски посмртно е одликуван со медал за храброст од Претседателот на Р Македонија.[2] Денковски во жалост го остави своето семејство. Беше неженет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Татковино, за што загинавме?“, Македонска книга 2002
  2. „Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили на Република Македонија“. MKD.mk. 17 август 2012. Архивирано од изворникот на 2019-03-29. Посетено на 2017-06-29.