Веби Рушитоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Веби Рушитоски
23.09.1974 – † 08.08.2001 (26 год.)
Роден во: Прилеп, Македонија Македонија
Починал во: Масакрот кај Карпалак
Служба во: Македонија Македонија
Чин: Резервист во АРМ
Единици: MacedonianArmyLogo.svg АРМ
Битки/војни: Воен конфликт во Македонија, 2001
Масакр кај Карпалак


Веби Рушитоски (Прилеп, 23 септември 1974 – на автопатот Скопје - Тетово, Карпалак, 8 август 2001) бил македонски бранител, резервист во АРМ и учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Загинал на 8 август 2001 на автопатот Скопје - Тетово во масакрот кај Карпалак.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]