Бошко Најдовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошко Најдовски
03.01.1976 – 28.04.2001 (25 г.)
Бошко Најдовски.jpeg
Роден во:Долно Оризари, Битолско, СР Македонија СР Македонија
Починал во:Масакрот кај Вејце
Служба во:Македонија Македонија
Чин:полициски специјалец (ПЕП)
Единици:Macedonian Police insignia.png СВР Битола
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
Одличја:Medal za hrabrost mk.png Медал за храброст

Бошко Најдовски (Долно Оризари, Битолско, 3 јануари 1976Вејце, Тетовско, 28 април 2001) бил македонски бранител, припадник на Посебната единица на СВР Битола при МВР, учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Загинал во заседа на 28 април 2001 во масакрот кај Вејце.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Живот, војната 2001 и сведоштва[уреди | уреди извор]

Битолска чета ПЕП во РПС Вратница, Тетовско. На сликата се Бошко Најдовски († 25), Илче Стојановски († 24) и Кире Костадиновски († 24), кои подоцна ќе загинат заедно во масакрот кај Вејце на 28 април 2001 г..
Спомен на Бошко Најдовски во Долно Оризари (Битола)

Барајќи ја егзистенцијата и перспективата како полицаец ја најде суровата судбина на военото проклетство. Родителите од битолското село Долно Оризари, доселени од мариовското село Чаниште, никогаш нема да го прежалат синот кој со својата ведрина и дружељубивост ги освојуваше луѓето.

Беше неустрашлив во животот кој насилно му го прекинаа терористичките ѕверови во масакрот кај Вејце на патот Селце - Вејце во квечерината на 28 април 2001 година. Никој не знае која била неговата последна порака во измачувањето од страна на крвниците. Наместо со невеста и челад кои толку многу ги посакуваше тој и најблиските, над вечното почивалиште на Бошко се извишува крстот, симбол на православната вера - бидејќи тој стана жртва на неверниците.

Во масакрот кај Вејце, на Бошко додека бил тешко ранет, од близина му е пукано во неговото чело, за да потоа биде запален и целосно изгорен.

Бошко Најдовски посмртно е одликуван со медал за храброст од Претседателот на Р. Македонија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Масакрот кај Вејце“ (PDF). Македонско Сонце. 17 ноември 2006. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-04-08. Посетено на 2015-01-11.
  2. „Посмртно одликување со Медал за храброст за 32 припадници на безбедносните сили на МВР“. president.mk. 7 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2019-03-28. Посетено на 2019-03-28.