Бобан Трпков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бобан Трпков
1968 – 11.11.2001 (33 г.)

Роден во:Драчево, СР Македонија СР Македонија
Починал во:Требош
Служба во:Македонија Македонија
Чин:Специјалец во МВР
Единици: Лавови
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
Одличја: Медал за храброст


Бобан Трпков (Драчево, Скопско, 1968Требош, Тетовско, 11 ноември 2001) бил македонски бранител, припадник на единицата „Лавови“ и учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Загинал во заседа на 11 ноември 2001 во заседата Требош.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бобан Трпков во текот на војната 2001 година во Македонија.

Живот, војната 2001 и заседата „Требош“[уреди | уреди извор]

Бобан Трпков е роден 1968 година во скопското село Драчево. Учествува во војната 2001 година во Македонија. Загинува како еден од последните жртви за време на кризнта 2001 година кај тетовското село Требош. Настанот се случил кога албанските терористи на 11 ноември 2001 година во околу 19 часот, од заседа поставена на двете страни на патот кон селото Требош, отвориле оган врз возила на МВР. Од едниот бункер терористите пукале со автоматски пушки, додека од фортификациското утврдување од спротивната страна стрелале со рачен фрлач за гранати и со „зоља“. Во првото возило од колоната, џип „лада нива“, во кое се наоѓал еден од загинатите полицајци, терористите пукале со автоматско оружје.

Во исто време, од бункерот од другата страна на патот, албанските бандити со по една граната од „зоља“ и од рачен фрлач го погодиле второто возило од колоната, оклопниот транспортер „БТР“. Во транспортерот загинале двајцата полицајци.

Улогата на Бобан и останатите убиени во заседата во Требош беше да извршат обезбедување на просторот каде што требаше да почнат активностите за ексхумација на киднапирани и убиен Македонци. Бобан загинува на 33 годишна возраст заедно со Оливер Петрушевски и Драго Маневски.[2]

Бобан беше женет и имал две деца. Во негова чест е подигнат спомен биста во Драчево пред месната заедница, а во паркот на бранителите е поставен спомен плоча на меморијалната фонтана.[3][4] Бобан Трпков посмртно е одликуван со медал за храброст од Претседателот на Р Македонија.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Загинаа тројца „Лавови". А1. 11 ноември 2001. Посетено на 2016-10-06.
  2. „Тројца загинаа без потреба“. Вест. 11 ноември 2001. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2016-10-06.
  3. „Се пушти во употреба Паркот на бранителите во Драчево“. kiselavoda.gov.mk. 28 јули 2013. Посетено на 2016-10-19.
  4. „ОТКРИЕНА БИСТАТА НА БРАНИТЕЛОТ БОБАН ТРПКОВ“. Вест. 8 април 2009. Посетено на 2016-10-19.[мртва врска]
  5. „Посмртно одликување со Медал за храброст за 32 припадници на безбедносните сили на МВР“. president.mk. 7 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2019-03-28. Посетено на 2019-03-30.