Прејди на содржината

3 јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< јануари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

3 јануари — 3-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 362 денови до крајот на годината (363 во престапна).

Настани:

1918  Признаена е независноста на Финска.
1945  Во Скопје започнало да излегува првото детско списание на македонски јазик во Македонија, „Пионер“. Неговите први уредници биле писателот Славко Јаневски и професорот Јонче Јосифовски.
1945  По наредба на Главниот штаб на НОВ и ПО на Македонија, била формирана Командата на градот Скопје.
1961  САД ги прекинаа дипломатските односи со Куба. Во април истата година кубанската армија и кубанскиот народ ја попречија инвазијата на кубанските контрареволуционери кои со помош на САД се истоварија во Лас Вегас.
2009  Сатоши Накамото го произвел првиот биткоин.

Родени:

106 п.н.е.  Цицерон — римски државник.
1840  Отец Дамјан — белгиски свештеник.
1849  Адријан VIримски папа.
1867  Андон Димитров — еден од основачите на МРО.
1901  Нго Дин Дием — првиот претседател на Јужен Виетнам.
1902  Умберто Барбароиталијански режисер.
1919  Херби Николс — американски џез-музичар.
1920  Милан Срдоч — српски и југословенски глумец.
1926  Џорџ Мартин — британски музички продуцент.
1929  Серџо Леоне — италијански режисер.
1933  Хисен Рамадани — македонски политичар и политиколог.
1945  Стивен Стилс — американски рок-музичар.
1946  Џон Пол Џонс — англиски рок-музичар, член на групата „Лед Цепелин“.
1956  Мел Гибсон — американски глумец.
1957  Бојан Крижај — словенечки и југословенски скијач.
1969  Михаел Шумахер — германски возач на „Формула 1“.
1974  Алесандро Петаки — италијански велосипедист.
1985  Марко Томас — хрватски кошаркар.
1988  Џони Еванс — Северноирски фудбалер.

Починале:

236  Антерримски папа.
1322  Филип V — француски крал.
1924  Јиржи Волкер — чешки писател.
1945  Едгар Кејси — американски парапсихолог и јасновидец.
1987  Драган Ѓаконовски - Шпато — македонски композитор, диригент и музички аранжер.
1987  Иван Влашки — шеф на Уролошката клиника при Медицинскиот факултет во Скопје.
1996  Христо Маловски — македонски историчар и педагог.
1999  Воислав Кушевски — македонски историчар.
2003  Владимир Костов — македонски писател.
2016  Пол Блеј — канадско-американски џез-пијанист.
2017  Иво Брешан — хрватски писател.