Талат Џафери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Талат Џафери
Премиер на Македонија
На должноста
Стапил
28 јануари 2024
Претседател Стево Пендаровски
Претходник Димитар Ковачевски
Наследник тековен
Претседател на Собранието на Македонија
На должноста
27 април 2017 – 28 јануари 2024
Претседател Ѓорѓе Иванов
Претходник Трајко Вељаноски
Наследник Јован Митрески
Министер за одбрана
На должноста
18 февруари 2013 – 19 јуни 2014
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Никола Груевски
Претходник Фатмир Бесими
Наследник Зоран Јолевски
Лични податоци
Роден(а) 15 април 1962
Форино, Гостиварско
Националност Албанец
Партија ДУИ
Деца 2
Вероисповед ислам
Воена служба
Прекар Командант Форина
Припадност ЈНА
АРМ
ОНА
Битки/војни Воен конфликт во Македонија, 2001

Талат Џафери (албански: Talat Xhaferi; Форино, Гостиварско, 15 април 1962) — македонски политичар, поранешен министер за одбрана, поранешен претседател на Собранието на Македонија и тековен претседател на 34. техничка влада на Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Талат Џафери е роден во гостиварското село Форино на 15 април 1962 година. Основно училиште завршил во соседното село Чегране, а средното го продолжил во Белград на Воената гимназија. Студирал на Воената академија на Копнена војска на ЈНА — насока Пешадија во Белград и Сараево. Постдипломски студии — специализација за Командни и штабни должности на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски” во Скопје. За време на Воениот конфликт во Македонија во 2001 година, Џафери бил висок офицер во АРМ и командувал со единиците во Тетовската касарна. На 28 април, на денот кога е извршен Масакрот кај Вејце, бил дежурен командант во касарната во Тетово.[1] Неколку дена потоа дезертирал и преминал во ОНА како „Командат Форина“.[2] Џафери на 27 април 2017 бил избран за претседател на Собранието на Македонија, што било проследено со Упад во Собраниската зграда.[3] Од ВМРО-ДПМНЕ го оспориле неговиот избор како нелегитимен бидејќи според партијата, бил прекршен деловникот за работа на Собранието.[4]

Функции[уреди | уреди извор]

 • 2017 – 2024 - претседател на Собранието на Македонија
 • 2014 – 2016 - пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
 • 2013 – 2014 - министер за одбрана на Македонија
 • 2011 – 2013 - пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
 • 2008 – 2011 - пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
 • 2004 – 2006 - заменик на министерот за одбрана на Македонија
 • 2002 – 2004 - пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
 • 1992 – 2001 - офицер во АРМ
 • 1985 – 1991 - офицер во ЈНА

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ангелов: Талат Џафери да каже зошто по масакрот кај Вејце, дезертирал од АРМ“. 2013-04-23. Посетено на 2013-07-30.
 2. „Груевски го предложи Командант Форина од УЧК за прв човек на македонската одбрана“. Кирилица. 18 февруари 2013. Архивирано од изворникот на 2013-02-21. Посетено на 2013-02-19.
 3. „Талат Џафери избран за претседател на Собранието“. Дојче Веле. 27 април 2017. Посетено на 2 мај 2017.
 4. „СДСМ најавува нова Влада, ВМРО-ДПМНЕ го оспорува изборот на Талат Џафери“. 24 Вести. 30 април 2017. Посетено на 7 мај 2017.
Политички функции
Претходник
Фатмир Бесими
Министер за одбрана
2013–2014
Наследник
Зоран Јолевски
Претходник
Трајко Вељаноски
Претседател на Собранието на Македонија
2017-2024
Наследник
Јован Митрески