Кичевско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поимот Кичевско се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот Кичево, т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во општина Кичево, според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Кичевско, но некогаш и не.

Види исто така[уреди | уреди извор]