Конаклиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конаклиште
Конаклиште is located in Македонија
Конаклиште
Местоположба на Конаклиште во Македонија
Конаклиште на интерактивна карта

Координати 41°55′45″N 21°30′02″E / 41.92917° СГШ; 21.50056° ИГД / 41.92917; 21.50056Координати: 41°55′45″N 21°30′02″E / 41.92917° СГШ; 21.50056° ИГД / 41.92917; 21.50056
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Кисела Вода
Област Дебарско Поле
Население нема жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 288 м


Конаклиште (или Хаџиево) — историско село во Скопско, денес на територијата на Општина Кисела Вода.

Георафија и местоположба[уреди | уреди извор]

Конаклиште се наоѓало на десниот брег на Маркова Река во областа Торбешија, на 3 км источно одт Батинци. Денес е маало на селото Драчево.

Историја[уреди | уреди извор]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го покажува Хаџиево (Hadžievo) како село со нејасен етнички состав.[1]

На етничката карта на Северозападна Македонија од 1929 г. Афанасиј Селишчев го означил Хаџиево како македонско-албанско село,[2][3] Меѓутоа, доколку податокот е точен, варојатно се работи за Македонци-муслимани (Торбеши).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. – София, 1929.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]