Расадник (скопска населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Расадник претставува скопска населба (41°59′N 21°26′E / 41.983° СГШ; 21.433° ИГД / 41.983; 21.433). Претставува една од поновите населби која била изградена на поранешен расадник. Според првичните планови таа требало да претставува поелитна населба за околу 10.000 жители.Припаѓа под Општина Кисела Вода.

Цркви

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Привршува изградбата на црквата кај Расадник“. Денешен Весник. 11 мај 2012. Посетено на 2013-02-19.
  2. „Парк-срце во населбата Расадник“. Нова Македонија. број 21814. Посетено на 2013-02-19. Text " сабота 17 октомври 2009" ignored (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)