Прејди на содржината

Момин Поток

Од Википедија — слободната енциклопедија

Момин Потокскопска населба во северозападниот дел на градот, дел од Општина Карпош. Се наоѓа на левиот брег на реката Вардар. На запад од неа се наоѓа касарната „Илинден“, на север и североисток се граничи атарите на Визбегово и Бардовци, а на запад со селото Злокуќани. На југ се граничи со реката Вардар. Населбата е недоволно урбанизирана.[1]

Знаменитости

[уреди | уреди извор]
Археолошки наоѓалишта