Кавгалија (Момин Поток)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кавгалија
археолошко наоѓалиште
Кавгалија is located in Македонија
Кавгалија
Местоположба на Кавгалија во Македонија
Местоположба 42°00′50″N 21°24′36″E / 42.01389° СГШ; 21.41000° ИГД / 42.01389; 21.41000Координати: 42°00′50″N 21°24′36″E / 42.01389° СГШ; 21.41000° ИГД / 42.01389; 21.41000
Основни податоци
Место Визбегово
Општина Бутел
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кавгалија (Момин Поток)археолошко наоѓалиште во скопската населба Визбегово/Момин Поток, Општина Бутел. Претставува некропола од доцноантичко време.

На 1 км југоисточно од Скупи, на подрачјето на селото и околу 500 м западно од патот Скопје-Качаник се гледаат остатоци од некропола. Од оваа некропола потекнуваат две надгробни мермерни стели со релјеф и латински натпис. На едната од нив се споменува селото Кавадин (vicus Cavadinus).[1]

Стелите се чуваат во Музејот на Град Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.