Реонски Центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Реонски Центар е населба, која претставува една од најновите и најурбанизираните во Скопје. Територијално се наоѓа во Општината Аеродром и се граничи со населбите Лисиче на југ, Аеродром на запад, Јане Сандански на северозапад, Ново Лисиче на север и Горно Лисиче на исток. Во населбата постои парк, основно училиште[1], градинка и црквата Св. Софија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ОСНОВНОТО УЧИЛИШТЕ ВО РЕОНСКИ ЦЕНТАР „АЕРОДРОМ“ ИНТЕНЗИВНО СЕ ГРАДИ“. Општина Аеродром. 30.08.2012 09:50. конс. 2012-09-03. 
  2. Трајковска, Деспина. „Аеродром со цркви на секој чекор“, Утрински Весник, 18 јули 2012 (посет. 21 август 2016 г).