Општина Сарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија се однесува на скопската општина Сарај. За селото Сарај во Општина Босилово, видете Сарај (Струмичко).

Општина Сарај

Map of Saraj Municipality, Macedonia.svg

Знаме на Општина Сарај Грб на Општина Сарај
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Скопје
Површина 229,06 км²
Демографија
Население 35.408 жители
- проценка од 31.12.2016 41.226 жители
Густина на население 154,58 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Блерим Беџети
Совет 19 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Сарај 1000 Скопје
Телефон 02 2057-996, 02 2057-990
Портал Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општина Сарај со селските атари.
Демографска карта на општина Сарај со селските атари.

Општина Сарајопштина во Град Скопје, северна Македонија. Моментален градоначалник е Беким Мурати.[1]

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според проценка од 2016 година, општина Сарај има 41.226 жители.[2]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, општината имала вкупно 540 вработени, од кои 31 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни претпријатија.[3] Градоначалник на општина Сарај е Блерим Беџети од редовите на ДУИ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[4] Советот на општина Сарај е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДУИ: 10 места
  БЕСА: 5 места
  АА: 4 места

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]