Општина Сарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија се однесува на скопската општина Сарај. За селото Сарај во Општина Босилово, видете Сарај (Струмичко).

Општина Сарај
Општина
Знаме на Општина СарајГрб на Општина Сарај
ДржаваМакедонија
СедиштеСарај
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникБлерим Беџети
Површина
 • Вкупна229,06 км2 (88,44 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно38.399
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+02
Регистарски табличкиSK
Мреж. местоsaraj.gov.mk
Карта на општина Сарај со селските атари.
Демографска карта на општина Сарај со селските атари.

Општина Сарајопштина во Град Скопје, во северниот дел на Македонија. Моментален градоначалник е Беким Мурати.[2] Центар на општината е истоименото село. Општината е проширена кога со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година кон поранешната Општина Сарај е припоена и Општина Кондово.

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според проценка од 2016 година, општина Сарај има 41.226 жители.[3]

Вероисповед Вкупно
православни 1.396
муслимани 33.815
католици 49
протестанти 0
останати 148
Јазик Вкупно
македонски 1.372
албански 32.420
турски 31
ромски 273
влашки 0
српски 35
бошњачки 178
останати 1.099

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, општината имала вкупно 540 вработени, од кои 31 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни претпријатија.[4] Градоначалник на општина Сарај е Блерим Беџети од редовите на ДУИ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[5] Советот на општина Сарај е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДУИ: 10 места
  БЕСА: 5 места
  АА: 4 места

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. http://217.16.84.17/Results.aspx?RaceID=1&UnitID=66&IsPS=0&Turnout=0&LangID=1 Архивирано на 27 март 2013 г. Државна изборна комисија
  3. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  4. „Мора ли Шилегов да прима 101 нов работник, кога на располагање има 7.620?“, Скопско Ехо, бр. 75, 7.6.2018, стр. 4-5.
  5. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]