Општина Кондово

Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Кондово.
Општина Кондово
денес дел од Општина Сарај


Општи податоци
Седиште Кондово
Регион Скопски Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 11.155[1] жит.
Населени места
Народности Албанци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Кондовопоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Сарај. Седиште на општината било селото Кондово.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Кондово спаѓале следниве села: Горно Свиларе, Дворце, Долно Свиларе, Кондово, Радуша, Рашче и Рудник Радуша.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година, во Општина Кондово живеат 11.155 жители, од кои:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 9 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]