Општина Шипковица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село, видете Шипковица.
Општина Шипковица
денес дел од Општина Тетово
Shipkovica-View From East.jpg

Поглед кон Шипковица

Знаме на Општина Шипковица Грб на Општина Шипковица
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Шипковица
Регион Полошки регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 2826[1] жит.
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Шипковица — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Тетово. Седиште на општината било селото Шипковица.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 14 февруари 2015.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]