Општина Врапчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Врапчиште
Општина
Знаме на Општина ВрапчиштеГрб на Општина Врапчиште
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеВрапчиште
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникИсен Шабани
Површина
 • Вкупна157,98 км2 (61,00 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно19.842
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+042
Регистарски табличкиGV
Мреж. местоkomunavrapcisht.gov.mk
Карта на општина Врапчиште со селските атари.
Демографска карта на општина Врапчиште со селските атари.

Општина Врапчиштеопштина во Западна Македонија. Центар на општината е Врапчиште. Општината е проширена со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година, кога кон поранешната Општина Врапчиште е припоена и Општина Неготино-Полошко.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина Врапчиште се наоѓа во западниот дел на Република Македонија, т.е. во Полошка Котлина.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според новата територијална организација од 2005 година (припојување на Општина Неготино-Полошко), во Општина Врапчиште имало 25.399 жители. На табелата е прикажана етничката структура на населението:[2]

Националност Број
Македонци 1.041 4.09%
Албанци 21.101 83,07%
Турци 3.134 12,33%
Роми 0 0,00%
Власи 0 0,00%
Срби 4 0,01%
Бошњаци 8 0,03%
останати 111 0,44%


Вероисповед Вкупно
православни 1.032
муслимани 24.245
католици 13
протестанти 0
останати 109
Јазик Вкупно
македонски 1.025
албански 21.110
турски 3.134
ромски 0
влашки 0
српски 6
бошњачки 12
останати 112

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Врапчиште е Исен Шабани од редовите на АА. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Советот на општина Врапчиште е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДУИ: 7 места
  АА: 6 места
  ДПТ: 3 местa
  БЕСА: 2 места
  СДСМ: 1 местo

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)[мртва врска]
  3. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]