Тумба (Врапчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°50′2″N 20°53′7″E / 41.83389° СГШ; 20.88528° ИГД / 41.83389; 20.88528Координати: 41°50′2″N 20°53′7″E / 41.83389° СГШ; 20.88528° ИГД / 41.83389; 20.88528
Основни податоци
Место Врапчиште
Општина Врапчиште
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Врапчиште. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на јужната периферија на селото, во Поток маало, каде при изградба на приватна куќа се откриени гробови градени од камени плочи -тип циста, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Брца — некропола од доцна антика;
  • Градиште — населба од доцноантичко време;
  • Ограда — населба и некропола од доцноантичко време;
  • Топлишница — населба и некропола од доцноантичко време;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069