Градиште (Врапчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°50′2″N 20°53′7″E / 41.83389° СГШ; 20.88528° ИГД / 41.83389; 20.88528Координати: 41°50′2″N 20°53′7″E / 41.83389° СГШ; 20.88528° ИГД / 41.83389; 20.88528
Основни податоци
Име Градиште
Место Врапчиште
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во Гостиварското село Врапчиште. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 500 m северозападно од селото, во подножјето на Шар Планина, каде по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Брца - некропола од доцна антика;
  • Тумба - некропола од среден век;
  • Ограда - населба и некропола од доцноантичко време;
  • Топлишница - населба и некропола од доцноантичко време;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069