Сред Село (Неготино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сред Село
археолошко наоѓалиште
Сред Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сред Село
Сред Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′42″N 20°53′2″E / 41.87833° СГШ; 20.88389° ИГД / 41.87833; 20.88389Координати: 41°52′42″N 20°53′2″E / 41.87833° СГШ; 20.88389° ИГД / 41.87833; 20.88389
Основни податоци
Име Сред Село
Место Неготино (Полошко)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сред Село е археолошки локалитет во гостиварското село Неготино. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа во непосредната близина на селското училиште, каде се откриени питоси, а по површината има фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069