Голема Чешма (Градец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема Чешма
археолошко наоѓалиште
Голема Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Голема Чешма
Голема Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′45″N 20°54′15″E / 41.89583° СГШ; 20.90417° ИГД / 41.89583; 20.90417Координати: 41°53′45″N 20°54′15″E / 41.89583° СГШ; 20.90417° ИГД / 41.89583; 20.90417
Основни податоци
Име Голема Чешма
Место Градец (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Голема Чешма или Црквиштеархеолошко наоѓалиште во Гостиварското село Градец. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа во југозападниот дел на селото, веднаш над селската чешма, на површина од 80 х 80 m се среќаваат грамади од градежен материјал, фрагменти од архитектонска пластика, а според кажувањето на мештаните, бил откриен и мозаичен под. Во профилот на источниот раб од теренот се гледаат гробови со конструкции од камени плочи од типот циста. Грамадите од градежен камен укажуваат на постоење на сакрален објект, на што му оди во прилог и самиот втор топоним — Црквиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градиште - градиште од римско време и среден век;
  • Поточане - населба од среден век;
  • Тумба - фортификација од римско време;
  • Црквиште - црква и некропола од среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069