Православни Гробишта (Ломница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Православни Гробишта
археолошко наоѓалиште
Православни Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Православни Гробишта
Православни Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′43″N 20°49′58″E / 41.89528° СГШ; 20.83278° ИГД / 41.89528; 20.83278Координати: 41°53′43″N 20°49′58″E / 41.89528° СГШ; 20.83278° ИГД / 41.89528; 20.83278
Основни податоци
Име Православни Гробишта
Место Ломница
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Православни Гробишта е археолошки локалитет во Гостиварското село Ломница. Локалитетот претставува некропола од доцниот среден век. Се наоѓа на зарамнета височинка што лежи на источниот раб на селото, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069