Св. Марија (Зубовце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Марија
археолошко наоѓалиште
Св. Марија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Марија
Св. Марија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′45″N 20°52′40″E / 41.82917° СГШ; 20.87778° ИГД / 41.82917; 20.87778Координати: 41°49′45″N 20°52′40″E / 41.82917° СГШ; 20.87778° ИГД / 41.82917; 20.87778
Основни податоци
Име Св. Марија
Место Зубовце (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Марија е археолошки локалитет во гостиварското село Зубовце. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на североисточната периферија на селото и североисточно од црквата Св. Огнена Марија, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959