Под Јазот (Неготино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Под Јазот
археолошко наоѓалиште
Под Јазот is located in Археолошки локалитет во Македонија
Под Јазот
Под Јазот
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′42″N 20°53′2″E / 41.87833° СГШ; 20.88389° ИГД / 41.87833; 20.88389Координати: 41°52′42″N 20°53′2″E / 41.87833° СГШ; 20.88389° ИГД / 41.87833; 20.88389
Основни податоци
Име Под Јазот
Место Неготино (Полошко)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Под Јазот е археолошки локалитет во гостиварското село Неготино. Локалитетот претставува населба од римското време. Се наоѓа на околу 1 km југоисточно од селото, во катастарската парцела бр. 977, ви приватна сопственост. На површината се гледаат грамади од кршен камен и тули, а се среќаваат и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069