Гостиварско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поимот Гостиварско се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот Гостивар, т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во Општина Гостивар, според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Гостиварско, но некогаш и не.

Поврзано[уреди | уреди извор]