Ливадиче (Добри Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливадиче

Карта

Местоположба 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722Координати: 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722
Основни податоци
Место Добри Дол
Општина Врапчиште
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Ливадичеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Добри Дол. Претставува некропола од средниот век Се наоѓа во непосредната близина на селското училиште, каде се откриени гробови градени од камени плочи, со насоченост истокзапад.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за национална Историја, III-1, Скопје 1959