Село (Неготино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Село
археолошко наоѓалиште
Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Село
Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′42″N 20°53′2″E / 41.87833° СГШ; 20.88389° ИГД / 41.87833; 20.88389Координати: 41°52′42″N 20°53′2″E / 41.87833° СГШ; 20.88389° ИГД / 41.87833; 20.88389
Основни податоци
Име Село
Место Неготино (Полошко)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Село познато и како Црква е археолошки локалитет во гостиварското село Неготино. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа кај горниот добродолски пат, каде при изградбата на приватни станбени објекти се откриени гробови градени од камени плочи кои имаат ориентација исток-запад. Некрополата е уништена во голема мера.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959