Христијански Гробишта (Неготино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Христијански Гробишта
археолошко наоѓалиште
Христијански Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Христијански Гробишта
Христијански Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′42″N 20°53′2″E / 41.87833° СГШ; 20.88389° ИГД / 41.87833; 20.88389Координати: 41°52′42″N 20°53′2″E / 41.87833° СГШ; 20.88389° ИГД / 41.87833; 20.88389
Основни податоци
Име Христијански Гробишта
Место Неготино (Полошко)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Христијански Гробишта е археолошки локалитет во гостиварското село Неготино. Локалитетот претставува средновековна некропола. При изградбата на фудбалското игралиште, кое се наоѓа 500 m западно над селото, лево од патот за селото Калиште се откриени и делумно уништени гробови градени од камени плочи со ориентација исток-запад.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959