Калиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калиште
Калиште is located in Македонија
Калиште
Местоположба на Калиште во Македонија
Калиште на интерактивна карта

Координати 20°51′29″N 41°52′36″E / 20.85806° СГШ; 41.87667° ИГД / 20.85806; 41.87667Координати: 20°51′29″N 41°52′36″E / 20.85806° СГШ; 41.87667° ИГД / 20.85806; 41.87667
Општина Врапчиште
Население 681 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 07039
Надм. вис. 775 м
Калиште на општинската карта
Калиште во Општина Врапчиште.svg

Атарот на Калиште во рамките на општината
Commons-logo.svg Калиште на Ризницата


Калиште — село во Општина Врапчиште, во околината на градот Гостивар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Горни Полог, во источното подножје на Шар Планина, оддалечено 16 километри северозападно од Гостивар.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 681 жител. Следува табела на националната структура на населението:[1]

Националност Вкупно
Македонци 1
Албанци 668
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 12

Родови:[уреди | уреди извор]

Калиште е албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:

Доселеници

 • Меметолар или Скавица (25 к.) доселени се од селото Скавица во Љума, северна Албанија. Овде се доселиле преку превојот Враца на Шар Планина. Го знаат следното родословие: Шефик (жив на 65 г. во 1947 година) Али-Емрула-Јакуп-Ајваз-Алија, кој се доселил. Имаат иселеници во Гостивар (едно семејство), Врапчиште и Сенокос.
 • Монолар или Дреч (26 к.) доселени се од некое село во Албанија. Според П. Јовановиќ, доселени се од некое село на планината Кораб. Имаат иселеници во Тетово (едно семејство) и во Турција (едно семејство).
 • Фератолар или Хасњан (23 к.) доселени се од Хаса во северна Албанија (некои кажуваат од Бицаја во Љума). Постои и трето предание според кое се доселени од областа Матија. Имаат иселеници во Пожаране, Пирок, Сенокос и Турција (три семејства).
 • Реч (28 к.) доселени се од истоименото село во Калиса во северна Албанија. Имаат иселеници во Турција (едно семејство).
 • Ѓани (1 к.) доселени се од селото Штировица во Горна Река. Подалечно потекло од северна Албанија.
 • Исмаиловци (1 к.) доселени се од селото Пожаране. Таму припаѓале на истоимениот род. Имаат православни Македонци за роднини (Шутевци).[2]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 452 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 814 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од Албанците покрај наведените иселеници во Тетово, Гостивар, Турција и некои полошки села. Иселени се и Таироски во селото Новаќе. Калишт во селото Сенокос. Калиш во селото Радуша.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 5. Именуван за член на РКЕ со мандат од пет години, со Одлука на Собранието на Република Македонија бр.07 - 5574/1 од м.декември 2007, објавена во Службен весник на Република Македонија бр. 156/07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]