Добри Дол (Гостиварско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добри Дол
Dobri doll z hriba.jpg
Добри Дол is located in Македонија
Добри Дол
Местоположба на Добри Дол во Македонија
Добри Дол на интерактивна карта

Координати 20°53′14″N 20°53′14″E / 20.88722° СГШ; 20.88722° ИГД / 20.88722; 20.88722Координати: 20°53′14″N 20°53′14″E / 20.88722° СГШ; 20.88722° ИГД / 20.88722; 20.88722
Општина Врапчиште
Население 5.223 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1236
Шифра на КО 07030
Надм. вис. 528 м
Добри Дол на општинската карта
Добри Дол во Општина Врапчиште.svg

Атарот на Добри Дол во рамките на општината
Commons-logo.svg Добри Дол на Ризницата


Добри Дол — село во Општина Врапчиште, во околината на градот Гостивар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Горни Полог, оддалечено 10 километри северно од Гостивар.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Гостиварската нахија во Тетовската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Добри Дол живееле 940 жители, сите Албанци.[1]

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година Добри Дол — село во Пожаранска општина во Горнополошкиот срез и има 216 куќи и 1.489 жители, Албанци.[2]

Според пописот од 2002 година, во Добри Дол живеат 5.223 жители, од кои 5.206 Албанци, 2 Македонци, 1 Турчин и 14 останати.[3]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 940[1] 1.489[2] 1.972 2.322 2.447 3.295 4.124 4.016 5.223

Родови[уреди | уреди извор]

Добри Дол е воглавно албанско село

Според истражувањата од 1951 година, родови во селото:

Маало Лица

Маало Алиле

Маало Јакупе

Маало Али Синане

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 436, 436/1, 437, 437/1, 438, 438/1, 439 и 439/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 5.183 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

  • Билен Салиу (р. 1975) - македонски правник и министер за правда на Македонија;

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 213.
  2. 2,0 2,1 Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 26.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]