Штировица

Координати: 41°47′20″N 20°37′55″E / 41.78889° СГШ; 20.63194° ИГД / 41.78889; 20.63194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штировица

Штировица во 1907 г.

Штировица во рамките на Македонија
Штировица
Местоположба на Штировица во Македонија
Штировица на карта

Карта

Координати 41°47′20″N 20°37′55″E / 41.78889° СГШ; 20.63194° ИГД / 41.78889; 20.63194
Општина Гостивар
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 1.469 м
Штировица на општинската карта

Атарот на Штировица во рамките на општината
Штировица на Ризницата

Штировица — историско село во областа Река, северозападна Македонија, денес во атарот на с. Бродец, Општина Гостивар. Жителите биле Македоци-Шкрети од исламска вероисповед, заведувани како „Албанци“.

Географија[уреди | уреди извор]

Остатоците од селото се наоѓаат во областа Горна Река, на подножјето на Кораб, по течението истоимената река Щировица, притока на Радика.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Штировица било шкретско село во Реканската каза. Според „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ во 1873 г. Штировица (Chtirovitza) имала 100 домаќинства, со 235 „Албанцимуслимани.[2]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. селото имало 400 жители „Арнаутимуслимани.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Штировица се води како чисто албанско село во Реканската каза на Дебарскиот санџак со 90 куќи.[4]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 174-175.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр.264.
  4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 49.