Железна Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Железна Река
Железна Река is located in Македонија
Железна Река
Местоположба на Железна Река во Македонија
Железна Река на интерактивна карта

Координати 41°42′12″N 21°0′0″E / 41.70333° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.70333; 21.00000Координати: 41°42′12″N 21°0′0″E / 41.70333° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.70333; 21.00000
Општина Гостивар
Население 37 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07033
Надм. вис. 959 м
Железна Река на општинската карта
Железна Река во Општина Гостивар.svg

Атарот на Железна Река во рамките на општината
Commons-logo.svg Железна Река на Ризницата


Железна Река — село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Традиционална архитектура од Железна Река

Железна Река се наоѓа во областа Горни Полог, сместена на планината Добра Вода и од Гостивар е оддалечена околу 20 километри, а се стигнува по асфалтен пат. Според податоците на пописот од 1961 година, во селото имало околу 300 куќи со околу 600 жители. Бранот на миграцијата започнува во шеесеттите години на минатиот век и сè уште трае. Во сите седум маала постојано живеат околу осумдесетина жители, и тоа претежно стари луѓе со над 70 години. Железна Река е мини-регион, има седум маала кои едно од друго се оддалечени меѓу 500 и 1.000 метри. Од влезот на Железна Река, од првите куќи, па сè до последните треба да се минат шест километри. Најниската надморска височина во маалото Реканци е 600 метри, а највисоката 1.250 во маалото Ралевци. Секое маало ги има особеностите на посебно село. Секое си има своја црква и свои гробишта. И во Железна Река последниве години се преземаат активности за да се поврати животот. Напуштената училишна зграда е адаптирана во планинарски дом и ја користат планинари од Скопје и од други градови. Се очекува годинава да завршат работите на изградбата на водоводот, а неколку иселени жители планираат да отворат фарми за одгледување телиња и овци, кози и крави, да се занимаваат со сточарство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948499—    
1953555+11.2%
1961584+5.2%
1971617+5.7%
1981422−31.6%
ГодинаНас.±%
1991210−50.2%
1994191−9.0%
200298−48.7%
202137−62.2%

Во почетокот на XX век Железна река е има 560 жители Македонци[2], додека веќе во 1929 година селото има 90 домови со 447 жители.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 98 жители, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 37 жители, од кои 34 Македонци и 3 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 560 499 555 584 617 422 210 191 98 37
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Железна Река е чисто македонско православно село, родовите во селото се староседелски и доселенички.

Родови во Железна Река се

 • Голомеовци (13 к.) староседелци. Потекнуваат од дечко кој останал жив после некој пустеш во селото. Имаат иселеници во Белград (2 семејства), Видин ( 1 семејство ), Неготин ( 1 семејство ), а 1946 едно семејство е колонизирана во Војводина, од литература се знае и за некои нивни иселеници во Куманово.
 • Ралевци (9 к.) доселени се од некое место во Албанија. На пат од старината се населиле најпрво во селото Падалиште, па од таму во Железна Река. Ралевци се делат на Маковци и Шамевци. Првите потекнуваат од Змејко, а вторите од Кузман. Од Ралевци едно семејство е преселена во Алексинац, а друга колонизирана во Вршац.
 • Бојовци (3 к.) доселени се од сега албанското село Добри Дол кај Гостивар. Они порано го одржувале кумството со жителите на Добри Дол, од Железно Речане.
 • Китановци (4 к.) доселени се од селото Падалиште. Го знаат следното родословие: Добрица (жив на 24 г. во 1946) Трпе-Дојчин-Илија-Китан. Во Падалиште се познаваат рушевините од нивните куќи. По Китан во Падалиште се вика еден извор Крој Китан.
 • Коруновци (4 к.) водат потекло од дечко кој дошол со мајката од поречкото село Ботушје.
 • Мартиновци (5 к.) доселени се однекаде.
 • Влкановци (10 к.) доселени се од некое село во областа Мат во Албанија. Го знаат следното родословие: Оносим ( жив на 60 г. во 1946) Филип-Јосиф-Павле-Пепо-Влкан кој се доселил.
 • Дабевци (3 к.) доселени се од соседното село Падалиште, нивните куќи во Падалиште биле кај местото падалишки хан.
 • Миновци (2 к.) доселени се однекаде.
 • Кораќевци (9 к.) доселени се од некое село на Кораб (сега во Албанија). Имаат иселеници во Ниш
 • Пештерци (7 к.) рано доселени однекаде. Една нивна семејство е колонизирано во Хајдучици кај Вршац.
 • Павлевци (4 к.) имаат исто потекло како и Кораќевци. Имаат иселеници во Земун, а имаат иселеници и во некои полошки села.
 • Чурлиновци (6 к.) основачот на родот се викал Чурлин, кој се доселил однекаде. Имаат иселеници во Белград (2 семејства ), и Гостивар (1 семејство ).
 • Цветковци (5 к.) доселени се однекаде. Едно нивно семејство во 1946 е колонизирано во Војводина.
 • Поповци (3 к.) доселени се од кичевското село Тајмиште. Во Железна Река се доселил поп Штерјо.
 • Сталевци (11 к.) доселени се од соседното село Падалиште, од каде ги истерале доселените Албанци. За нивното бегство од Падалиште порано се пеела песна. Имаат иселеници во Тумчевиште и во Војводина, во Хајдучици.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Железна Река
Црквата „Св. Илија“ во Железна Река
Цркви[11]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 525 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[13]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 100 гласачи.[14]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
 • Гробишта — некропола од доцноантичко време;
 • Рудниче — населба и топилница од доцноантичко време и средниот век;
 • Црквиче — црква и некропола од средниот век;

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.214.
 3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.25.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 189-190-191-192-193.
 11. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 12. „Во гостиварското село Железна Река, вчера се освети новоизградената црква "Свети Ѓорѓија". Кисс. 6 мај 2007. Посетено на 2010-08-24.[мртва врска]
 13. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]