Симница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симница
Село Симница.jpg

Панорама на Симница

Симница во рамките на Македонија
Симница
Местоположба на Симница во Македонија
Симница на интерактивна карта

Карта

Координати 41°43′12″N 20°52′53″E / 41.72000° СГШ; 20.88139° ИГД / 41.72000; 20.88139Координати: 41°43′12″N 20°52′53″E / 41.72000° СГШ; 20.88139° ИГД / 41.72000; 20.88139
Општина Гостивар
Население 183 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07072
Надм. вис. 763 м
Симница на општинската карта
Симница во Општина Гостивар.svg

Атарот на Симница во рамките на општината
Commons-logo.svg Симница на Ризницата

Симница — село во Општина Гостивар, Западна Македонија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во општина Гостивар во ридско планинска област на јужнта страна од Полошката Котлина во подножјето на планината Бистра. Селото е населено со албанско население.Граничи со соседните села Сушица, Церово, Сретково, Горна Ѓоновица, Долна Ѓоноваца и Митрови Крсти, сите населени со македонско население освен Долна Ѓоновица.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948701—    
1953746+6.4%
1961753+0.9%
1971932+23.8%
1981789−15.3%
ГодинаНас.±%
19911−99.9%
1994445+44400.0%
2002430−3.4%
2021183−57.4%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 430 жители, од кои 424 Албанци и 6 останати.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 183 жители, од кои 159 Албанци и 24 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 500 701 746 753 932 789 1 445 430 183
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Симница е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

Кодра маало

Кара маало

 • Карај (16 к.) и Строплар (3 к.) доселени се од Булчиза во северна Албанија. Овде живеат од пред повеќе од 200 години.

Кетас маало

 • Кетас (13 к.) доселени се од областа Матија во северна Албанија. Зеќир (1 к.) потекнуваат од домазет доселен од селото Балин Дол

Османлар маало

 • Османлар (8 к.) доселени се од Булчиза во северна Албанија. Овде дошле по повик на родот Кетас.

Али Идре маало

Шере маало

 • Шере (14 к.) доселени се од Булчиза во северна Албанија. Овде живеат од пред околу 250 години.

Цеона маало

 • Цеоне (10 к.) доселени се од некое место во северна Албанија. Биче (1 к.) потекнуваат од домазет доселен од селото Равен.
 • Авмете (7 к.) живеат во неколку маала измешани со другите. Они се понови доселеници од северна Албанија.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 512 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место е опфатено и селото Митрој Крсти.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 503 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Во селото до Втората светска војна постоеше манастир кој после ѕверското убиство на игуменот од страна на балистичките банди во 1944 г. Манастирот до темел запален и изгорен. Ден денес рушевините и остатоците од манастирот сведочат за дивјаштво на балистите предводени од симничанецот Џемо Хаса. На 14 септември секоја година на денот на манастирот до 1944 г. имало прослава и собир на православните христијани од околните села со народен собир со веселби кои траеле три дена. Во почетокот на последните десетгодини од минатиот век 1990 до 1999 г. постоеше иницијативa за возобновување на манастирот од страна на МААК.

Археолошки наоѓалишта[11]
Верски објекти

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]