Србиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Србиново
Србиново (Гостиварско).jpg

Поглед кон Србиново од планината Буковиќ

Србиново is located in Македонија
Србиново
Местоположба на Србиново во Македонија
Координати 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028
Општина Гостивар
Население 1039 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1239
Шифра на КО 07074
Надм. вис. 845 м
Србиново на општинската карта
Србиново во Општина Гостивар.svg

Атарот на Србиново во рамките на општината
Commons-logo.svg Србиново на Ризницата

Србиново — планинско село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.

Грб на поранешната Општина Србиново.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Србиново се наоѓа во областа Горни Полог, на јужните падини на Сува Гора. Оддалечено е 14 километри јужно од градот Гостивар.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Џамијата во Србиново

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Србиново живееле 440 жители, сите Албанци.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.039 жители, сите Албанци.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 440 772 868 897 1.074 1.162 983 1.039

Родови[уреди | уреди извор]

Како едни од најстарите албански родови во селото се споменуваат родовите: Исо Туше (13 куќи) и Вандре (18 куќи). Потекнуваат од местото Булчи во северна Албанија, од двајцата браќа: Исо и Идо. Во Србиново дошле кон крајот на 18-от век.[4]

Србиново е албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:

 • Алије или Китовци (10 к.) доселени се од околината на Булчиза во северна Албанија. Они се најстар албански род во селото. Потекнуваат од предокот Алија. Тој имал двајца браќа Фазлија и Ферат. Од нив потекнуваат родовите Фаслије (10 к.) и Ферате (4 к.)
 • Иса Туше (13 к.) доселени се од околината на Булчиза. Имаат роднини во селото Трново (Тушевци).
 • Шанделе (8 к.) исто потекло како родот Иса Туше.
 • Измете (14 к.) доселени се од околината на Тирана во Албанија.
 • Диша (11 к.) они се најверојатно староседелци во селото.
 • Гура (9 к.) доселени се од местото Гури во Љусна, северна Албанија.
 • Тока (4 к.) доселени се од околината на Булчиза во северна Албанија.
 • Бала (14 к.) доселени од истото место како и претходниот род.
 • Жупање или Асане (5 к.) исто потекло како и претходните два рода. Имаат роднини во селото Чегране.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат изборните места бр. 521 и 521/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 1.165 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[8]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.214.
 2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 4. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 10 стр.
 5. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]