Кај Црквата (Симница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кај Црквата
археолошко наоѓалиште
Кај Црквата is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кај Црквата
Кај Црквата
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′12″N 20°52′53″E / 41.72000° СГШ; 20.88139° ИГД / 41.72000; 20.88139Координати: 41°43′12″N 20°52′53″E / 41.72000° СГШ; 20.88139° ИГД / 41.72000; 20.88139
Основни податоци
Име Кај Црквата
Место Симница
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кај Црквата (локално нарекуван и Киша) е археолошки локалитет во гостиварското село Симница. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа во непосредната близина на железничката станица од старата траса на малиот колосек, каде се гледа грамада од градежен материјал, а во непосредната близина и камени плочи од гробни конструкции. Топонимот упатува на постоење на средновековна црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069