Стражник (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Стражник
археолошко наоѓалиште
Стражник is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стражник
Стражник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Стражник
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стражник е археолошки локалитет во гостиварското село Дебреше. Локалитетот претставува некропола од бронзеното време. Се наоѓа во близината на северниот раб на селото, на приватен имот, што лежи во подножјето на ридот Стражник, каде при земјоделски работи биле откриени три урни - керамички садови со мали држалки на најширокиот дел, со траги од пепел во нив. Урните биле вкопани во здравица. По површи¬ните на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови. Локалитетот е загрозен со интензивната урбанизација на селото. Урните имаат аналогии во некрополите на Косово и јужното Поморавие и се датираат меѓу 1700-1200 година од старата ера.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069