Пусто Лозје (Долна Бањица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пусто Лозје
археолошко наоѓалиште
Пусто Лозје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пусто Лозје
Пусто Лозје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°47′9″N 20°54′21″E / 41.78583° СГШ; 20.90583° ИГД / 41.78583; 20.90583Координати: 41°47′9″N 20°54′21″E / 41.78583° СГШ; 20.90583° ИГД / 41.78583; 20.90583
Основни податоци
Име Пусто Лозје
Место Долна Бањица
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пусто Лозје е археолошки локалитет во гостиварското село Долна Бањица. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 500 m југозападно од селото, веднаш над стариот пат за Кичево, во приватна нива, каде во 1963 година, при изведувањето на земјоделските работи биле откриени гробови од камени плочи со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069