Кале (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Кале
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во гостиварското село Дебреше. Локалитетот претставува утврдена населба од железно и римско време. Се наоѓа на околу 1,3 km западно од селото, на висок рид со зарамнето плато што има извонредно поволна стратегиска позиција над падините на Шар Планина, каде се наоѓаат остатоци од помала фортификација, градена од кршен камен и варов малтер, која зафаќа површина од 40 х 40 m. На површината има фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. На источните падини на теренот спорадично се среќаваат фрагменти од керамички садови што упатуваат на присуство на уште една помала утврдена населба од железното време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069