Самоков (Србиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Самоков
археолошко наоѓалиште
Самоков is located in Археолошки локалитет во Македонија
Самоков
Самоков
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028
Основни податоци
Име Самоков
Место Србиново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Самоков е археолошки локалитет во гостиварското село Србиново. Локалитетот претставува средновековна рударска населба. Се наоѓа на 3,3 km западно од селото, во непосредната близина на утоката на Падалишка во Србиновска Река, во подножјето на Ѓоновичко Кале, каде се среќава згура од топена железна руда, како и грамади од кршен камен, покривни ќерамиди и остатоци од интензивна обработка на железна руда. Топонимот упатува на ковачница.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069