Будимиров Гроб (Горно Јеловце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Будимиров Гроб
археолошко наоѓалиште
Будимиров Гроб is located in Археолошки локалитет во Македонија
Будимиров Гроб
Будимиров Гроб
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°48′25″N 20°47′22″E / 41.80694° СГШ; 20.78944° ИГД / 41.80694; 20.78944Координати: 41°48′25″N 20°47′22″E / 41.80694° СГШ; 20.78944° ИГД / 41.80694; 20.78944
Основни податоци
Име Будимиров Гроб
Место Горно Јеловце
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Будимиров Гроб или Златно Чешме е археолошки локалитет во гостиварското село Горно Јеловце. Локалитетот претставува утврдена средновековна некропола. Се наоѓа на падините на планината Млача, на местото кое лежи на околу 3 km западно од селото, се најдени гро¬ѓбови ѕидани од камени плочи, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069