Црквиче (Железна Река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Црквиче
археолошко наоѓалиште
Црквиче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиче
Црквиче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′12″N 21°0′0″E / 41.70333° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.70333; 21.00000Координати: 41°42′12″N 21°0′0″E / 41.70333° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.70333; 21.00000
Основни податоци
Име Црквиче
Место Железна Река
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиче е археолошки локалитет во гостиварското село Железна Река. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 4,5 km источно од селото, каде се откриени камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад. Видлива е и грамада од кршен камен и варов малтер, веројатно од сакрален објект, на што упатува и топонимот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Гробишта - некропола од доцноантичко време;
  • Рудниче - населба и топилница од доцноантичко време и средниот век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069