Џамија (археолошко наоѓалиште во Долна Ѓоновица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија

Карта

Местоположба 41°43′0″N 20°54′14″E / 41.71667° СГШ; 20.90389° ИГД / 41.71667; 20.90389Координати: 41°43′0″N 20°54′14″E / 41.71667° СГШ; 20.90389° ИГД / 41.71667; 20.90389
Основни податоци
Место Долна Ѓоновица
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Џамијаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Долна Ѓоновица. Претставува утврдена некропола од средниот век. При нивелирањето на школскиот двор во 1956 година била откриена помала некропола со гробови градени од камени плочи - тип циста. Имаат насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069