Прејди на содржината

Селиште (Форино)

Координати: 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште

Карта

Местоположба 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250
Основни податоци
Место Форино
Општина Гостивар
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Форино. Претставува средновековна населба. Се наоѓа во западниот дел на селото, каде при изградбата на нови станбени објекти се откриени темели од повеќе објекти градени од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069