Јурија (Чајле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Јурија
археолошко наоѓалиште
Јурија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јурија
Јурија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.79056; 20.93806Координати: 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.79056; 20.93806
Основни податоци
Име Јурија
Место Чајле
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јурија или Рудина е археолошки локалитет во гостиварското село Чајле. Локалитетот претставува населба од средниот век. Во непосредната близина на црквата и некрополата, од јужната страна, каде на поголемо косо плато со пад кон запад спорадично се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069