Лазови (Вруток)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лазови
археолошко наоѓалиште
Лазови is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лазови
Лазови
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′6″N 20°50′20″E / 41.76833° СГШ; 20.83889° ИГД / 41.76833; 20.83889Координати: 41°46′6″N 20°50′20″E / 41.76833° СГШ; 20.83889° ИГД / 41.76833; 20.83889
Основни податоци
Име Лазови
Место Вруток
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лазови е археолошки локалитет во гостиварското село Вруток. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа помеѓу селата Вруток и Речане, во непосредната близина на изворот и веднаш над патот, каде се гледа грамада од кршен камен и големи камени плочи од гробни конструкции. Традицијата укажува дека на ова место постоела црква посветена на Св. Богородица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069