Жубовски Пат (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Жубовски Пат
археолошко наоѓалиште
Жубовски Пат is located in Археолошки локалитет во Македонија
Жубовски Пат
Жубовски Пат
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Жубовски Пат
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Жубовски Пат е археолошки локалитет во гостиварското село Дебреше. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа во северниот дел на селото, каде при изградба на приватна куќа, сопственикот открил гробови од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069