Русино (Сушица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Русино
археолошко наоѓалиште
Русино is located in Археолошки локалитет во Македонија
Русино
Русино
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°45′33″N 20°52′35″E / 41.75917° СГШ; 20.87639° ИГД / 41.75917; 20.87639Координати: 41°45′33″N 20°52′35″E / 41.75917° СГШ; 20.87639° ИГД / 41.75917; 20.87639
Основни податоци
Име Русино
Место Сушица (Гостиварско)
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Русино е археолошки локалитет во гостиварското село Сушица. Локалитетот претставува средновековна црква инекропола. Се наоѓа на синорот на атарите на селата Сушица и Симница, покрај патот Гостивар-Церово, каде на голема зарамнета површина се гледаат грамади од градежен камен, а во непосредната близина на изворот и камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069