Чифлик (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Чифлик
археолошко наоѓалиште
Чифлик is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чифлик
Чифлик
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Чифлик
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чифлик е археолошки локалитет во гостиварското село Дебреше. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во приватен двор, што се наоѓа на главната улица на селото, каде во 1979 година, при копањето на дупка за гасење вар е најдена стела со релјефна претстава на жена. Се чува дома кај сопственикот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069