Бигор (Вруток)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бигор
археолошко наоѓалиште
Бигор is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бигор
Бигор
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′6″N 20°50′20″E / 41.76833° СГШ; 20.83889° ИГД / 41.76833; 20.83889Координати: 41°46′6″N 20°50′20″E / 41.76833° СГШ; 20.83889° ИГД / 41.76833; 20.83889
Основни податоци
Име Бигор
Место Вруток
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бигор или Св. Мина е археолошки локалитет во гостиварското село Вруток. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на североисточната периферија на селото, веднаш над левиот брег на Вардар, каде се среќаваат фрагменти од камени плочи и крстови од бигор. Некрополата е во значајна мера уништена со изградбата на селските куќи[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Лазови - средновековна црква и некропола;
  • Селиште - средновековна населба;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069